American Arcadia Oyun Değerlendirmesi

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

lostideas75

Moderatör
Destekçi Üye
26 Kas 2021
297
145
43
header.jpg

American Arcadia Oyun Değerlendirmesi

Steam Tanıtım Metni:

Dünyanın en popüler televizyon programından kaçmaya çalışan basit bir adam olan Trevor'ın olağanüstü hikayesini deneyimleyin. American Arcadia, heyecan verici bir kaçış hikayesi anlatmak için 2.5D platform ve birinci şahıs oynanışını birleştiren sinematik bir bulmaca oyunudur.

İncelemeler:

"Esprili, iyi yapılmış ve hiç beklemediğiniz anda sizi eğlenceli bir şekilde şaşırtacak"

"Oldukça eğlenceli bir oyun"

"Yan kaydırmalı platform ve birinci şahıs bulmaca oynanışı sorunsuz bir şekilde bir araya geliyor ve buradaki hikaye kral"
8/10 -

Dünyanın en popüler televizyon programı olan American Arcadia'yı izle! Bütün vatandaşlarının lüks ve refah içinde yaşadığı, ancak 7/24 canlı yayınlandıklarından haberlerinin olmadığı, 70'lerin fütürist büyük şehri! Arkana yaslan ve ratinglerde en ufak bir düşüşün en büyük bedel olan ölümle sonuçlandığı bu programın tadını çıkar.

TREVOR'LA TANIŞ
Trevor Hills basit bir yaşantıya sahip olan sıradan bir adam. Monoton ofis hayatından epey bir mutlu. Ancak bu basit yaşantısı American Arcadia'nın mühim seyircilerinin pek ilgisini çekmediği için Trevor'ın ölüm bileti kesiliyor. Tabii kaçmazsa! Neyse ki Trevor'ın arkasını kollayacak birileri var.

ANGELA'YLA TANIŞ
Angela Solano, American Arcadia'nın sahne teknisyeni ve Trevor'ı Arcadia'dan canlı çıkartmayı kafaya koymuş biri. Teknik kabiliyetini ve sivri zekâsını kullanarak Trevor'a dışarıdan yardımcı olan Angela, Trevor'a özgürlüğünü kazandırmaya çalışıyor. Ancak ne Angela ne de Trevor beklenmedik sürprizler ve yalanlarla dolu bu hikâyeden kaçmaya pek hazırlıklı değil.

İKİ DENEYİM, BİR OYUN
İki farklı dünyada yer alan iki farklı karakteri kontrol et ve 2,5D bulmaca-platform kısımlarını Trevor'la oynarken birinci şahıs bilgisayar korsanlığı kısımlarını da Angela'yla oyna. Karşılarındaki devasa şirketi yenmenin tek yolu birlik olmak!

"CALL OF THE SEA"NİN YAPIMCILARINDAN
1930'ların Güney Pasifik bölgesinde geçen bir aşk hikâyesinden sonra Out of the Blue geliştiricileri gizem ve entrika dolu bir dünyada yepyeni bir deneyim oluşturmaya karar verdi. Yuri Lowenthal (Spider-Man 1 ve 2, Prince of Persia The Sands of Time, Call of the Sea), Krizia Bajos (Cyberpunk 2077, League of Legends), Cissy Jones (Firewatch, Life is Strange, Call of the Sea) gibi efsane seslendirmenlerin karakterlere ve dünyaya hayat verdiği, ödüllü stüdyonun sanatını konuşturduğu bu katmanlı hikâyeyi kaçırma.

Kişisel Değerlendirme:

Oyunu hararetle tavsiye ediyorum. Son zamanlarda deneyimlediğim en özgün ve sürükleyici macera oyunu. Hikayesi de çok doyurucu, tutarlı, şaşırtıcı, anlamlı ve heyecan verici. Aslında oyuna sinematik bulmaca oyunu denmesi çok doğru değil. Çünkü temel olarak sürükleyici bir macera oyunu. Zaten sinir bozucu bulmacaları sevmem. Çok aşırı yoğun ve zor bulmacalar da yok zaten. Yalnız yine de bazı yerlerde takılabilirsiniz. Bu nedenle bazı yerlerde sinir olmamak ve gereksiz yere zaman kaybedip, defalarca deneme yapmamak ve hikaye ve akışa odaklanabilmeniz için, yanı başınızda bir full gameplay videosunu açık tutmanızı ve yardım almanızı tavsiye ediyorum. Oyun beklentimin oldukça üstünde çıktı doğrusu. Zaten çoğu yeri yan kaydırmalı platform oyunu tarzında göründüğünden neredeyse gerekli ilgiyi vermeyecektim ama farklı olduğunu hissetmiştim. Yanılmamışım.

Sinnerclown'un harika Türkçe yamasıyla mükemmel olarak anlayarak deneyimleyebilmeniz müthiş bir ayrıcalık. Diğer taraftan tüm ön yargılarınızı (eğer varsa) bir kenara bırakın. Çünkü çok orijinal ve sürükleyici bir yapım var karşınızda. Oldukça dinamik bir akış var. Hem oynanış, hem zengin hikaye, hem kaliteli seslendirme, hem de görsel kalite kayda değer derecede tatmin edici. İki karakteri hem ayrı ayrı ve hem de aynı anda senkronize olarak kontrol edebilmeniz bambaşka bir heyecan veren yenilikçi bir oynanış tarzı. Bu çok iyi kurgulanmış. Oyunun ortalarından bir parça ilerleyince "artık hikayeyi sündürüyorlar ve baygınlık mı veriyor!?" şeklinde düşünceler zihnimde belirmeye başlamıştı ki, çok geçmeden tekrar harika bir hikaye kurgusuyla müthiş bir ivme ve heyecan kazanarak sürüklemeye başladı ve yine özgün bir hikaye kurgusuyla başarıyla sonlandı.

Yılın en özgün ve beğenilen yapımlarından olacağı bence şüphesiz görünen bu yapımdan; hikayesinin anlaşılırlığı, anlamlılığı ve sürükleyiciliği noktasında çoğu yerinde, Alan Wake 2'den daha ziyade keyif aldım. Lüzumsuzca uzatılmamış. Kıvamında ve tatmin edici bir oynama süresi ile sunuluyor. Oyun monoton şekilde sadece yandan ilerlemeli devam etmiyor. Değişen kamera açıları, estetik görseller ve zaman zaman birinci şahıs kamera açısı gibi dinamik bir oynanış mevcut. Oyunun çok az bir kısmında belki azıcık sıkılabilirsiniz. Ama çok değil. Bulmacaları da gameplay videolarıyla daha sorunsuz geçmenizi tavsiye etmiştim. Oyunun sinematik akışını ve heyecanını bölmemesi için bence bu daha iyi bir tercih.

Oyunun önemli bir kısmını yama çıkmadan önce youtube otomatik çeviri ile izlememe rağmen, Türkçe yama ile baştan deneyimlemek istedim ve gerçekten bu bambaşka keyifli bir deneyim oldu ve beni pişman etmedi. Bilim kurgu ve fantastik gizem sevenler bu çok orijinal yapımı kaçırmasınlar.​

Son mesajlar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Geri