Nvidia Ekran Kartları İçin Video ve Oyun İyileştirme Özelliği (Önemli)

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

lostideas75

Moderatör
Destekçi Üye
Nvidia Ekran Kartları İçin Video ve Oyun İyileştirme Özelliği

Arkadaşlar, Nvidia ekran kartlarının görüntü iyileştirmesi özelliği ciddi anlamda fark edilir bir seviyeye geldi son güncellemeyle. Özellikle son eklenen özellik olan yüksek dinamik aralık ayarının aktifleştirilmesiyle, online olarak izlenen videonun HDR netliği ve derinliği kazandığına gözlerinizle şahit olmanız bambaşka bir deneyim. (Özellikle 1080p olarak yüklü videoların çok daha iyi ve kaliteli temiz, net, HDR video olarak göründüklerini fark ettim. Bir çeşit Youtube premium 1080p yüksek bit kalitesi gibi. 720p videolarda da işe yarıyor tabi.)

Elbette ne kadar güçlü bir Pc ve ekran kartınız varsa, o kadar iyi sonuç alıyorsunuz. Ancak 3050Ti notebook’umda bile hatırı sayılır derecede işe yaradığını bildirmiş olayım. Şimdilik bu video iyileştirme özelliğini sadece Google Chrome ve Edge tarayıcıları destekliyor.

Yapmanız gereken ayarların ilk aşaması: Masaüstünde sağ tık/daha fazla seçenek göster/Nvidia Denetim Masası/Video görüntüsü ayarları bölümünde ekran görüntüsünde görtüldüğü gibi Nvidia ayarlarını seçip %100’e çekin. Rtx video iyileştirmesini 4. Kalite seviyesine ayarlayın ve Yüksek dinamik aralık ayarını aktifleştirin ve uygula diyerek ayarları kaydedin. Ara sıra bu ayarların yerinde durup durmadığını kontrol edin. Bazen eski haline geri dönebiliyor. Zayıf Pc ve ekran kartlarında 4. kalite seviyesinin seçilmesinin videolarda takılmalara sebep olduğunu tespit ettim ve 3. seviyeye ayarlayınca sorunun çözüldüğünü fark ettim.

Ayarların ikinci aşaması: Tarayıcı ayarlarından donanım hızlandırma özelliğini aktifleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca ekran görüntüsüne de eklediğim şekilde Windows ayarlar/sistem/ekran/grafikler bölümünde tarayıcıları bulup seçenekler kısmından “yüksek performans” özelliğinin seçilmesi isteniyor. (Tarayıcı listede yoksa eklemeniz gerekiyor. Zayıf Pc ve ekran kartlarında bu özelliği “windows’un kararına bırakın” olarak değiştirmeyin, bunun yanlış bir işlem olduğunu sonradan fark ettim. Böyle yapılırsa video iyileştirme özelliği etkinleşmiyormuş.) Ayrıca ilave bir not: Video takılmalarına yüklemiş olduğunuz eklenti ve reklam engelleyiciler de sebep olabiliyor. Bu nedenle takılmalar için eklentisiz bir Edge kullanabilirsiniz. Veya Google Chrome beta’yı yükleyip eklentisiz çalıştırabilirsiniz.

Not: Ekte ayarlarla ilgili ekran görüntüleri mevcut.

Buna ilaveten oyun görüntüsünün iyileştirme özelliğinde yeni bir özelik daha Nvidia App beta programıyla sunulmaya başladı. (RTX HDR)

4.jpg

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/nvidia-app-beta-download/

Yukarıdaki adresten indirebileceğiniz program, GeForce Experience programının yerini alacaktır. Programın tanıtım metninden ilgili bir parçanın çevirisi şöyle:

"Yapay zeka destekli yeni bir Serbest Stil filtresi olan RTX HDR, Yüksek Dinamik Aralığın (HDR) canlı dünyasını, orijinal olarak HDR desteğiyle donatılmamış oyunlara sorunsuz bir şekilde getiriyor. Dikkat çekici bir şekilde, en çok oynanan 50 GeForce oyunundan yalnızca 10'u HDR desteği sunuyor ve yalnızca SDR'yi destekleyen binlerce oyun var. Ancak RTX HDR filtresiyle artık DX12, DX11, DX9 ve Vulkan platformlarında çalışan geniş bir oyun yelpazesi için HDR uyumlu monitörünüzün avantajlarından yararlanabilirsiniz."

Önceki yıllarda oynamıştım ama bu sefer Türkçe yama ile ve bu özelliklerle yeniden deneyimlediğim STAR WARS The Force Unleashed II oyunu adeta 2024 yılından çıkıp gelmiş gibi etkileyicilik kazandı. Her ne kadar Nvidia app programında bu oyun orijinal EA oyunu olarak yüklememe rağmen listede yer almadı ve listeye eklediğimde "bu oyun desteklenmiyor" yazdı ama, öyle sanıyorum ki, gerek video gerek oyun iyileştirme özelliği bu oyunda etkinleşmiş olmalı ki, görüntü çok ama çok harikaydı. Altyazılar büyük görünsün diye 1080p olarak oynadım ve ekran kartım Rtx 3090 ve sonuç çok güzeldi. Denemenizi hararetle tavsiye ediyorum.​

Ekli dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    389.7 KB · Görüntüleme: 20
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    237.4 KB · Görüntüleme: 23
  • 3.jpg
    3.jpg
    386.4 KB · Görüntüleme: 21
shape1
shape2