Speed Dates Part I Türk Yapımı FMV (İnteraktif-Sinematik) Oyun Değerlendirmesi

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

lostideas75

Moderatör
Destekçi Üye
11.jpg

SPEED DATES PART I Türk Yapımı FMV (İnteraktif-Sinematik) Oyun Değerlendirmesi

Hızlı Buluşma Birinci Bölüm

Olumsuz yorumlar her ne kadar iyi bir referans olmadıysa da, olumlu yorumların da olması nedeniyle, kendim deneyimleyip görmeye karar verdim. Zaten deneyimler kişiseldir. Şimdi daha önceki yerli-yabancı benzer yapımlarla kıyasladığımızda, onlardan çok daha kötü denilecek bir şey yok. Genel olarak idare eder hatta belli ölçüde keyifli ve iyi bile denilebilir. Bu düşüncem ta ki, 18 adet kısa buluşma bitene kadar ve artık uzun buluşmalara sonunda geldik diye bir beklentiye girdiğim noktaya kadar devam etti.

Sonra bir kısa videoda "Sizinle görüşmek isteyenler" diye bir kağıt elimize tutuşturuluyor ve 18 kızın küçük resimleri ekranda beliriyor. Herhalde bunlardan görüşmek istediklerimizi seçeceğiz diye düşünüyorsunuz ama ne yazık ki hayır, hiçbir seçim yapılamıyor. Bu ekrandan çıktığınızda aynen bir diğer yorumda eleştirildiği gibi bir siyah ekran oldu ve oyun kitlendi. Kapatıp yeniden açtığımda ise oyun yeniden en baştan başladı. Yani bu oyunda uzun görüşmeler anlaşılan mevcut değil. Bu bir olumsuzluk ve hayal kırıklığı oldu ama bir ihtimal (ve muhtemelen de böyledir), oyunun Part 1 olması nedeniyle, sonraki bölümde yani Part 2'de yer alacak uzun görüşmeler. Umarım böyle olur, yoksa böyle çok eksik bir içerik sunulmuş olacak.

Oyunun adının ve ekip listesindeki başlıkların İngilizce olması yadırgadığım bir husus oldu çünkü zaten sadece Türkçe olarak sunulmuş olan bir oyunda İngilizce ibareler kanaatimce abes. Yani grafik, ses, müzik, geliştirici, yönetmen diyemiyor musunuz da bunların İngilizcesini kullanıyorsunuz?! Hem oyunun adının da “Hızlı Buluşma Birinci Bölüm” olmasının önünde ne gibi bir engel var anlamadım. Dili İngilizce olanlara ulaşmak istiyoruz deseniz oyunda İngilizce altyazı seçeneği bile yok! Belki ilerde eklemeyi düşündüklerinden veya ekleme ihtimaline karşı böyle tercih edilmiş olabilir bilemiyorum.

Aslında aklıma şu da geldi. Oyuna bilerek ilk etapta İngilizce alt yazı eklenmemesi, oyunun yabancı sitelerde korsan olarak yayınlanmasına engel olacağından, ücretsiz bir güvenlik koruması yerine geçebilir! Bu kurnazlık düşünerek yapıldıysa ilginç olmuş. İşe yarar ve yaramış! Ve belki de "Önce Türkler bir alsın ve yorum yapsın ve oyun biraz satsın korsanı çıkmadan ve ondan sonra İngilizce alt yazı ekleyelim." diye de düşünülmüş olabilir. İlk defa karşılaştık böyle bir taktikle, eğer tabi bu düşünülerek böyle yapılmışsa.

Oyunun şimdilik birinci bölüm olduğunu düşündüğümüzde ve sadece kısa ilk buluşmaların yer aldığını hesaba kattığımızda elbette bu haliyle tatmin edicilikten uzak olması tabidir. Fakat bu haliyle de benzerlerinden bazı yönleriyle daha iyi bulduğumuzu söylemeliyiz. “Film izler gibi sadece seyrettiğimiz” yönündeki yorumlar ise tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Şimdi emsal oyunlarda sürekli diyalogların (soru cevaplarla) akışının kesilmesi insana huzursuzluk veriyordu aslında. Burada ise yaptığınız seçimlerin haricinde, diyaloğun siz müdahale etmeden de belli bir süre devam etmesine izin verilmesi bence iyi bir deneme olmuş ve oyuncuyu rahatlatmış. Tabi dozunun kıvamında ayarlanması lazım, sonlara doğru dozu biraz artmış, sizin istemediğiniz şekilde ilerleyen bir diyaloğa müdahale edemeyip sadece izlemekle yetinebildiğiniz hissini verebiliyor. Sadece birkaç tane teknik hata dışında bence ciddi olarak bazı yorumcuların abarttığı kadar olumsuz eleştirmek için mantıklı bir neden görünmediği yönünde kanaatim. Mesela bir yerde "ben şefim" diye seçtikten sonra karakterin kısa bir süre yemek yapamadığını söylemesi, bazı yerlerde tek seçeneğin çıkmasının anlamsızlığı, bir yerde "çocuk istemem" seçildiği halde karşınızdakinin "Ne güzel ben de büyük bir aile isterim!" diye karşılık vermesi, bazı soruların tekrarlanması ve cevaplarının öncekilerden farklılaşması gibi sayıca az teknik hatalar hoş görülür düzeyde bence.

Netice olarak, tek başına değerlendirildiğinde tatmin edicilikten uzak ama bunun ilk bölüm olduğu düşünüldüğünde merak etmeye ve devamını getirmeye yetecek kadar ümit vaad eden iyi bir yapım olmuş. Bakın bazı olumsuz yorumlarda oyunculuk ve diyaloglar çok kötü denilmiş ama kanaatimce hiç de öyle değil. Mesela Ten Dates yapımına baktığımızda manasız diyaloglar, anlamsız iskambil oyunları ve hemen hepsi samimiyetten uzak bir üslupla kendilerini fazla kasarak konuşan oyunculara nispeten daha sıcak, gerçekçi ve samimi bir oyunculuğa ve diyaloglara sahip ve belli bir kalitesi olan bir yapım olmuş diyebiliriz.

Kısaca, kendi başına değerlendirildiğinde en azından idare eder düzeyde başarılı bir yapım ve diğer benzerlerine kıyasla ise asla onlardan daha kötü olmayan ve en az onlar kadar başarılı bir yapım olarak görülebilir diye düşünüyorum. Bu emsal yapımlarda aradığımız şey aslında anlamlı, size bir şey katan, öğreten ve ilişkiler hakkında bir deneyim kazandırma özelliği bulunan diyalogların olması. Sonraki bölümde eğer bunu başarabilirseniz minnettar olacağız ve inanıyorum ki, İngilizce alt yazı da eklerseniz global bir başarı kazanacak bu yapım. Bu potansiyel fazlasıyla mevcut çünkü. (Oyuncuların biraz daha neşeli, enerjik ve samimi olmaları çok isabet olur. Özellikle erkek karakterin.)

Çekinmeden gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Hiç sıkılmadım ve çok keyif aldım diyemem ama emsallerinden daha azıyla da karşılaşmadım ve aldığıma da pişman olmadım. Devamını merakla bekliyorum. İndirimli ön sipariş açarsanız hemen şimdiden alırım hatta. Tebrik ediyoruz tüm ekibi.

Steam Tanıtım Metni:

Speed Dates Part I, karşınıza çıkan seçenekler ile konuşmanın gidişatını belirlediğiniz romantik-komedi interaktif (FMV) oyundur. 18 çekici kadınla birlikte ilk buluşma deneyimini yaşayın.

Bu Oyun Hakkında

SPEED DATES: PART I

Murat arkadaşı Selin'in çalıştığı mekanda düzenlenen Speed Date etkinliğine katılır ve karşısındaki kadınları tanımak ve kendini sevdirmek için sadece birkaç dakikası vardır. Günümüz kadın-erkek ilişkilerini en gerçekçi haliyle deneyimleyebileceğiniz bu macerada kızları etkilemeye çalışın.

Sevilen belgeseller Sevdamızın Hakkı Bu muydu? ve Stare'in yönetmeni Ozan Can DURDU'dan.

ÖZELLİKLER

• 4K olarak, 19 gerçek oyuncuyla çekilmiş romantik-komedi FMV oyunudur.

• 54 farklı yol ve 36 farklı son.

• 500'den fazla sahne

• Tekrar oynanabilirliği yüksek, 8 saatlik tecrübe.​

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Geri