Kıymeti Bilinmemiş Gizli Bir Cevher: Binary Domain Oyun Değerlendirmesi

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

lostideas75

Moderatör
Destekçi Üye
26 Kas 2021
297
145
43
header.jpg

Kıymeti Bilinmemiş Gizli Bir Cevher: Binary Domain Oyun Değerlendirmesi

Gerçekten de kıymeti bilinmemiş gizli bir cevher olan Binary Domain, oyunların bu kadar astronomik fiyatlara ulaştığı şu günlerde, 2012 yılının oyunu olduğunu neredeyse hiç hissettirmeyecek kalitede ve geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan ve AAA oyunu görünümündeki birçok içi boş yapımın yerine memnuniyetle tercih edilecek harika bir oyun. Şu anda indirimle 5 TL'ye satılıyor, ki bu cidden harika bir fırsat. Kaliteli görselleriyle, zengin ve orijinal senaryosuyla oldukça tatmin edici bir deneyim sunuyor. Benzer senaryolara bilim kurgu filmlerinde rastlansa bile, oyunun sonlarına doğru açığa çıkan sürpriz gelişmenin ve kendine özgün senaryonun benzerine, günümüz dizi ve filmlerinde bile rastlamadığımı söylemeliyim. (Oynayın ve kendiniz görün. Sürprizi bozmak istemem.) Steam değerlendirmelerinde yeterince detaylı ve çok sayıda olumlu yorum bulunduğundan fazla detaya girmeye ihtiyaç yok. Sadece şunu söylemeliyim. Her açıdan ortalamanın üstünde ve halen çok güzel görünen, her şeyiyle ve fazlasıyla keyif alacağınız bir oyun. Günümüz oyunlarında bulamadığımı bu yapımda buldum. O kadar yani.

Oyunda ilerlemenize mani olacak iki sorunun çözümünü aktarmak istiyorum. Dualsense ve Xbox kumanda düzgün çalışmadı bende. Bu nedenle klavye-mause ile oynadım. Yalnız bu durumda, 1 nolu tuşla seçilen silahın bir tuşa uzun basıldığında ateşlediği bir patlama var ki, önünüzde bazı engelleri (varilleri mesela veya patlatmanız gereken bir düşmanı) bu patlama olmadan geçemiyorsunuz. (Sanırım klavyede M tuşuna uzun basın diyordu oyun ekranında ama ne yazık ki çalışmıyor.) Xbox kumandanın RB tuşuna uzun basınca ateşlediğini keşfettim ve sorunu böylece çözdüm. Bu özelliğe oyunun daha başlarında ihtiyacınız oluyor. Yoksa ilerleyemiyorsunuz, aklınızda olsun.

İkinci sorun ise sesli mikrofonla iletişim ve komut verme özelliği. Her ne kadar orijinal bir düşünce olsa da düzgün çalışmıyor. Hatta bende hiç çalışmadı. Şimdi bu özellik açık olursa ve çalışmazsa yine oyunda ilerlemenize mani oluyor. Bunun çözümü de basitmiş. Mikrofon özelliğini kapatıyorsunuz ve bu sayede klavye ile iletişim-komut satırlarını seçebilir hale geliyorsunuz.

Oyundan tam manasıyla keyif alabilmeniz için elbette Türkçe olarak oynamalısınız. Oyunun Gameolog sitesi tarafından yapılmış Türkçe yamasını yükleyerek (çok nadir ve ufak tefek yerler haricinde gayet başarılı bir yama) gayet iyi bir şekilde anlayarak oynama imkanına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca oyunu çok fazla zorlanmadan, efor sarf etmeden oynamak ve hikayeye odaklanmak isterseniz trainer kullanmanızı tavsiye ederim. Keyifli oyunlar.​

Son düzenleme:

Son mesajlar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Geri