Forspoken Oyun Değerlendirmesi

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

lostideas75

Moderatör
Destekçi Üye
10.jpg

FORSPOKEN

Bu oyun hakkında bazı inceleme videolarında kişiye özel izlenimlerin aktarıldığı olumsuz kanaatler, deneyimlerin ne kadar kişiye özel ve farklı olabileceğini tekrar çarpıcı bir şekilde bizlere gösterdi.

Size daha önce de başka yerde ifade ettiğim bir şeyi tekrar söyleyeyim. Zihnin beklentileri ve ön şartlanmaları algıyı çok etkiler. Mesela sizin de başınıza gelmiştir belki. Bazen olur ki örneğin bir limonatayı kola diye zannederek içtiğinizde alışık olduğunuz limonata tadını alamazsınız. Bir değişik gelir tadı size ve aslında içtiğinizin kola değil limonata olduğunu anlayana kadar bir afallama yaşarsınız. İşte bir oyunu, diziyi, filmi vs. de mesela bol görsel efektli bir aksiyon dizisi/oyunu vs. diye zannederek veya o şartlanma ve beklentiyle izlerseniz/oynarsanız yani zihniniz o beklentiyle dolu olarak yapımı/oyunu karşılarsa, o yapımın/oyunun verdiği gerçek tadı alamayabilirsiniz ve alamazsınız muhtemelen.

Bazılarının başına da bu gelmiş üzgünüm. Çünkü ben de hikâye odaklı bir oyun sever olarak (ki aksiyon sahnelerini ve oyunlarını da çok severim gerçi) bu oyunun özellikle bazılarınca o henüz başlamadığı söylenen uzun giriş bölümlerine bayıldım, inanılmaz keyif ve haz aldım, harika buldum ve hatta keşke oyun hep böyle devam etse bile dedim...

İşte deneyimlerin (beklentilerin farklı olmasıyla) ne kadar farklılaşabileceğinin bir örneği. Kanaatimce bizler artık deneyimlerin kişiye özel olarak şekillendiğini kabul etmeli, biraz daha mütevazi olmalı ve ben merkezcilikten kurtularak, her beğenmediğimiz oyun, dizi ve filme çamur atıp "Kötü olmuş! Berbat! İzlenmez! Oynanmaz! Sıkıcı! vs." demek yerine, çok daha doğru ve gerçekçi bir ifade olan "Ben anlayamadım veya bana hitap etmedi, belki aktarılan duyguya giremedim ya da frekansını yakalayamadım." demeyi tercih edebilmeliyiz.....

Çünkü bir ton başka keyif ve zevk sahibi ve kaliteden ve nitelikli yapımdan anlayan insan vardır ki, onlar sizin gibi düşünmemiş ve hissetmemiş olabilir...

Oyunu özellikle hikâye odaklı oyun severlere hararetle tavsiye ediyorum...

Steam Tanıtım Metni: (İngilizce Çevirisi)

Forspoken, güzel ve acımasız Athia ülkesine götürülen genç bir New Yorklu olan Frey'in yolculuğunu konu alıyor. Eve dönüş yolunu arayan Frey, genişleyen manzaraları aşmak ve canavar yaratıklarla savaşmak için yeni bulduğu büyülü yeteneklerini kullanmalıdır.

Bu Oyun Hakkında

New York City'den gizemli bir şekilde taşınan Frey Holland, kendisini nefes kesen Athia diyarında kapana kısılmış halde bulur. Koluna sihirli, duyarlı bir bileklik açıklanamaz bir şekilde dolanır ve Frey, Athia'nın genişleyen manzaralarını geçmek için güçlü büyüler yapma ve sihir kullanma yeteneğini keşfeder. Frey, yeni altın arkadaşına "Cuff" lakabını takar ve eve dönüş yolunu bulmak için yola çıkar.

Frey kısa süre sonra, bir zamanlar Tantas adındaki yardımsever anne babaların hükümdarlığı altında gelişen bu güzel ülkenin, yıkıcı bir felaket dokunduğu her şeyi acımasızca bozana kadar öğrenir. Break, hayvanları canavarlara, insanları canavarlara ve zengin manzaraları dört tehlikeli diyara dönüştürdü. Parçalanmış topraklarının merkezinde, Tantalar artık çıldırmış ve şeytani büyücüler olarak hüküm sürüyor.

Mola'dan etkilenmeyen ve çaresizce cevaplar arayan Frey, onu tek umutları olarak gören Athia'nın kalan son vatandaşlarına yardım etmeyi gönülsüzce kabul eder. Frey'in bu tuhaf ve hain diyardaki yolculuğu, onu canavar yaratıklarla savaşması, güçlü Tantas'la yüzleşmesi ve içeriden çok daha fazlasını uyandıran sırları ortaya çıkarması gereken yozlaşmanın kalbine götürecek.

ANA ÖZELLİKLER:

İsteksiz Bir Kahramanın Destanı

Nefes kesici, fantastik bir diyara gizemli bir şekilde götürüldükten sonra eve dönüş yolunu arayan Frey'e unutulmaz bir yolculukta liderlik edin. Frey felaketlerle dolu Break'te seyahat ederken ve muazzam bir gücü nasıl kullanacağını keşfederken Athia'nın gizemlerini çöz.

Güzel ve Acımasız Bir Açık Dünya -

Çarpıcı grafikler ve en son teknolojiyle hayata geçirilen olağanüstü manzaralar ve dünya dışı yaratıkların çarpıcı bir ülkesi olan Athia'nın geniş diyarlarını keşfedin. Gizemli bir karanlığın dokunduğu her şeyi kirlettiği yozlaşmış bölgelerin derinliklerine dalın.

Özelleştirilebilir Sihir Cephaneliği -

Hızlı tempolu ve canlandırıcıdan stratejik ve metodik olana kadar çeşitli oyun tarzlarına hitap eden çok çeşitli güçlü yeteneklerle büyülü savaşta çarpık canavarları ele alın.

Sezgisel, Sihirle Geliştirilmiş Parkur -

Duvarlara tırmanın, kanyonların üzerinden atlayın, baş döndürücü yüksekliklerden atlayın ve uçsuz bucaksız arazilerde koşun. Frey'in benzersiz yetenekleri, açık dünyada akıcı bir şekilde kolaylıkla dolaşmasına olanak tanır.​

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Geri